Zwarte Avonden II
Dinsdag 26 en woensdag 27 september 2006
20.00 u – 22.00 u
Wilhelminapark Utrecht
Jan ter Laak is gastheer en heet iedereen welkom. Hans van der Veen van Theater Instituut Nederland zal in het algemeen iets vertellen over Zwarte Avonden. Nancy van der Elst zal vertellen over de illegale huiskamervoorstellingen bij haar thuis op de Julianalaan en bij Wilhelminapark 1.
Jan van Sas (dinsdag) of Christine Ewert (woensdag) leest gedichten voor die een sfeerbeeld geven van Utrecht in oorlogstijd.
Vertoning van een fragment uit de film Bela Bela- ik heb het leven nodig van filmmaker Marjoleine Boonstra. Bela Bela/Ik heb het leven nodig is een film over vier dichters die onder de moeilijkste levensomstandigheden – gevangenschap onder een dictatoriaal regime – hun gedachtenwereld en verbeeldingskracht hebben ingezet om te overleven. De schrijvers zijn de Russen Nizametdin Achmetov en Irina Ratoesjinskaja, Maria Elena Cruz Varela uit Cuba en de Roemeen Mircea Dinescu. In de benadering van de dichters stelt regisseur Marjoleine Boonstra de zintuiglijke beleving van hun gevangenschap en van de periode daarna centraal. Die zintuiglijke beleving bevat voor haar de sleutel naar de verhalen over hoe zij de hel hebben doorstaan.
pauze
Jan ter Laak introduceert het tweede deel van de avond.
Optreden van Stut Theater met een fragment uit Drijfhout. Over het toneelstuk: Drijfhout vertelt het verhaal van de ex-vluchtelingen en hun Nederlandse buren. Wat zijn hun ervaringen en wat vinden wij, de 'oude Nederlanders' van deze nieuwkomers? Als vluchteling hebben ze het hele traject doorlopen. Wonen, werken, gezondheid, financiën, juridisch; alles is op orde….. Maar hoe vinden zij hun weg in een maatschappij, die zo anders is dan waar zij vandaan komen. Hoe gaat het met ze? Zijn ze eigenlijk wel gelukkig?
Optreden van Shakila Azizzada (Afghanistan, 1964). Zij studeerde rechten aan de Universiteit van Kabul. Daarnaast heeft zij korte verhalen gepubliceerd in literaire tijdschriften. Shakila woont en werkt sinds 1985 in Nederland waar zij de studie Perzische literatuur voltooide op de Rijksuniversiteit Utrecht. Haar debuut is Herinnering aan niets bij uitgeverij Bornmeer (Leeuwarden), en is een vertaling van een oorspronkelijk in het Farsi geschreven bundel.
Muziekoptreden door Branco Mircovic Band "No Stress"(accordeon, percussie en viool) met Sefardische Balkanmuziek.
De Zwarte Avonden in Utrecht vinden plaats in het kader van de manifestatie Kunst in Oorlog, een coproductie van de Vrede van Utrecht en de Stadsschouwburg Utrecht. De serie wordt inhoudelijk ondersteund door AIDA Nederland.
