Artikel Wij vertellen je het mooiste verhaal

Wij vertellen je het mooiste verhaal – Kinderkoran

Voor ex – Joegoslavische uitgevers heeft Alic meer kinder boeken geïllustreerd. In 2000 is in Nederland het viertalige kinderboek "Vliegende olifanten" verschenen. Maar een groot succes was illustreren van het boek "Wij vertellen je het mooiste verhaal". Uitgever Bulaaq zocht Senad Alic als illustrator aan voor deze kinderkoran, geschreven door Farouk Achour. De Amsterdamse kunstenaar Senad Alic geniet enige bekendheid als links politiek tekenaar. "Ik kende verhalen van vroeger", zegt Alic (1960), want hij is van Bosnisch-islamitische huize. Twee jaar geleden dong hij op verzoek van de Amsterdamse uitgeverij Bulaaq mee naar de rol van illustrator van een kinderkoran. Bij wijze van meesterproef maakten de kandidaten schilderijen bij het koranverhaal over zeven vrienden die een God aanbaden, terwijl hun volk er talloze op nahield. Ze zonderen zich af in een grot en God liet hen 309 jaar slapen, 'samen met hun hond'. Volgens Alic kunnen allerhande lezers uit dit boek veel opsteken van de moslimtraditie, bijvoorbeeld dat goede islamieten een hond mogen hebben. Met twee afbeeldingen sleepte Senad Alic de opdracht in de wacht. Alic: "Om de opdracht te krijgen, moest ik een prent maken voor één van de verhalen. Deze ging over een droomvertelling met zeven vrienden. Deze illustratie staat nu op de voorkant". Hij maakte vijftien prenten voor het boek. "Ik wilde iets aparts en ik ben enkele maanden bezig geweest om te bedenken hoe ik de plaatjes het beste kon maken. Ik besloot om vooral vrolijke illustraties te maken met veel kleur. God heeft de mens gemaakt om zijn talenten te ontwikkelen en het mijne is tekenen". Twee jaar werkte Senad Alic aan de kinderkoran. Maar die mag niet zo heten. De heilige Koran vertalen, voor kinderen nog wel en met afbeldingen van mensen, dat kan eigenlijk niet. Het project is uniek. In Nederland en misschien wel in de wereld.

In de islamitische wereld is nogal wat discussie over het afbeeldingen van levende wezens. Achour: "In de koran staat niet dat je levende wezens niet mag afbeelden. Maar er zijn geleerden die afbeeldingen afkeuren". Alic: "Die discussie is niet nieuw. Volgens sommigen zouden dieren zelf niet afgebeeld mogen worden. Ik heb thuis genoeg oude boeken liggen waarin prachtige plaatjes staan van dieren en mensen. In sommige Arabische boeken staat zelf de profeet Mohammed afgebeeld".

Volgens Senad is er behoefte aan een koran die geschikt is voor kinderen. "Toen ik veertien, vijftien was heb ik zelf de koran gelezen. Maar die vond ik veel te moeilijk. Het is nu eenmaal zo dat met plaatjes erbij het verhaal veel duidelijker wordt". De eerste reacties die hij heeft gekregen, zijn positief van toon. "Mijn zoon van twaalf las vroeger met plezier de kinderbijbel vanwege de tekeningen. Toen mijn zoon thuiskwam met de kinderbijbel, verzuchtte hij: "Ik wil ook zo'n boek, met plaatjes, over de Koran". "Misschien komt dat er nog wel eens, zei ik". Wat Senad Alic – ingenieur van opleiding, kunstenaar van beroep – niet wist, was dat hij de maker ervan zou worden. Nu heeft zijn zoon zijn eigen koranvertellingen. Senad: "Ik denk dat dit een leuk boek is voor moslims en niet-moslims". Alic hoopt dat het boek niet alleen onder moslims aftrek vindt, maar ook elders. De eerste oplage van de kinderkoran was in drie weken uitverkocht. De tweede druk loopt eveneens goed. "Nu is het niet echt de hele Koran", legt Alic uit. "Het zijn verhalen en citaten uit de Koran, om het verhaal van de Koran zelf wat te verduidelijken".

Bronnen:
Trouw november 2003 -"Kinderkoran in wording leidt nu al tot discussie"
Het Parool oktober 2004 – "Grootvader legt de koran uit"
Haagsche courant oktober 2004 – "Uitgever zegt overspoeld te worden door aanvragen voor geïllustreerde -en omstreden – kinderversie"
Trouw oktober 2004 – "Kinderkoran moet net zo leuk zijn als Jip en Janneke
Trouw 2004 – "Getekende kinderkoran ligt zeer gevoelig"
Trouw 2004 – "Zeg maar niet: kinderkoran"
Amsterdams Stadsblad april 2005 – "We moeten van elkaar leren"